MAL210226152E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
In Stock: 79
KEMET
1500 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 88mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
MAL210226152E3
DigiKey Part Number
MAL210226152E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL210226152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
7.1 A @ 100 Hz
Impedance
59 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.362" (110.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
88mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C