ALS30A152KF400
DigiKey Part Number
399-7546-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS30A152KF400
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 92mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS30A152KF400 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
7.8 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
13.1 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
92mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C