K474M20X7RF53K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
In Stock: 12.344
Similar
TDK
TDK
In Stock: 470
In Stock: 936
In Stock: 770
In Stock: 835
In Stock: 894
In Stock: 727
KYOCERA AVX
0.47 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K474M20X7RF53K5
DigiKey Part Number
K474M20X7RF53K5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K474M20X7RF53K5
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K474M20X7RF53K5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)