FG22X7R2E474KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1.112
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 380
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2.095
0.47 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG22X7R2E474KNT00
DigiKey Part Number
FG22X7R2E474KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22X7R2E474KNT00
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG22X7R2E474KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)