FK22X7R2E474KN000
DigiKey Part Number
445-FK22X7R2E474K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK22X7R2E474KN000
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FK22X7R2E474KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)