K474K20X7RF5UL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 12.093
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Similar
KEMET
KEMET
In Stock: 13
In Stock: 231
TDK
In Stock: 557
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 975
In Stock: 318
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K474K20X7RF5UL2
DigiKey Part Number
K474K20X7RF5UL2-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K474K20X7RF5UL2
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K474K20X7RF5UL2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)