RDER71H474K1S1H03A
DigiKey Part Number
490-9183-1-ND - Cut Tape (CT)
490-9183-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDER71H474K1S1H03A
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDER71H474K1S1H03A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)