C330C474K5R5TA7301
DigiKey Part Number
399-9888-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-9888-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C330C474K5R5TA7301
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
C330C474K5R5TA7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)