BFC2373EE394MD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
0.39 µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial
BFC2373EE394MD
DigiKey Part Number
BFC2373EE394MD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC2373EE394MD
Description
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
250V