BFC230345394 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Image for BFC230345394 is not available
BFC230345394
DigiKey Part Number
BFC230345394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC230345394
Description
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
0.39 µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.193" W (12.50mm x 4.90mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
250V