BFC230341394 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Image for BFC230341394 is not available
BFC230341394
DigiKey Part Number
BFC230341394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC230341394
Description
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
0.39 µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.492" L x 0.193" W (12.50mm x 4.90mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
250V