B43630C9567M007 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 234
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 240
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 139
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 15
Nichicon
In Stock: 264
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 579
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 200
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 220mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
B43630C9567M007
DigiKey Part Number
B43630C9567M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43630C9567M007
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.68 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C