B43630C9567M000
DigiKey Part Number
B43630C9567M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43630C9567M000
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 220mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.68 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C