B43642B9567M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 240
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 180mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642B9567M067
DigiKey Part Number
B43642B9567M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642B9567M067
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43642B9567M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.29 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C