LLBHB2520MKT2R2MG is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 1.25 A 159mOhm Max 1008 (2520 Metric)
LLBHB2520MKT2R2MG
DigiKey Part Number
587-LLBHB2520MKT2R2MGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLBHB2520MKT2R2MG
Description
FIXED IND 2.2UH 1.25A 159 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
1.8A
DC Resistance (DCR)
159mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)