LSBHB2520MKT2R2M
DigiKey Part Number
587-LSBHB2520MKT2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSBHB2520MKT2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSBHB2520MKT2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSBHB2520MKT2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 1.25A 159 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 1.25 A 159mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSBHB2520MKT2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
159mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)