510CAA66M6600AAGR is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
Raltron Electronics
New at DigiKey
66.66 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
510CAA66M6600AAGR
DigiKey Part Number
863-510CAA66M6600AAGR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
510CAA66M6600AAGR
Description
XTAL OSC XO 66.6600MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
26mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Supply (Disable) (Max)
18mA