UHE1H331MPD1CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 6.706
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 843
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
In Stock: 199
Panasonic Industry
In Stock: 5
Panasonic Industry
Image for UHE1H331MPD1CA is not available
UHE1H331MPD1CA
DigiKey Part Number
UHE1H331MPD1CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1H331MPD1CA
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.008 A @ 120 Hz
Packaging
Strip
Ripple Current @ High Frequency
1.44 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C