50ZLH330MEFCT810X23 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 3.606
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 8.139
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 135
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
50ZLH330MEFCT810X23
DigiKey Part Number
50ZLH330MEFCT810X23-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZLH330MEFCT810X23
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50ZLH330MEFCT810X23 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.029 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
28 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C