KGM21BCG1H6R8DT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
KEMET
YAGEO
YAGEO
Vishay Vitramon
In Stock: 188
Vishay Vitramon
6.8 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
KGM21BCG1H6R8DT
DigiKey Part Number
478-KGM21BCG1H6R8DTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21BCG1H6R8DTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21BCG1H6R8DTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21BCG1H6R8DT
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM21BCG1H6R8DT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)