CC0805DRNPO9BN6R8
DigiKey Part Number
311-4155-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-4155-1-ND - Cut Tape (CT)
311-4155-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805DRNPO9BN6R8
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NPO 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0805DRNPO9BN6R8 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)