T499A335K016ATE6K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 2.128
Datasheet
Similar
Similar
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 6Ohm
T499A335K016ATE6K0
DigiKey Part Number
399-5028-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499A335K016ATE6K0
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T499A335K016ATE6K0 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C