THJA335K016RJN
DigiKey Part Number
478-THJA335K016RJNTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-THJA335K016RJNCT-ND - Cut Tape (CT)
478-THJA335K016RJNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THJA335K016RJN
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 5Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THJA335K016RJN Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm @ 100kHz