F970J335MAAHT3
DigiKey Part Number
478-12037-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-12037-1-ND - Cut Tape (CT)
478-12037-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F970J335MAAHT3
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 6.3V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 4.5Ohm
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive, High Reliability
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C