C0603C474M8PACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 4.889
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 65.599
Datasheet
Direct
Walsin Technology Corporation
Direct
Murata Electronics
0.47 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
C0603C474M8PACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C474M8PACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C474M8PACTU
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C474M8PACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)