C0603C474M8RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 12.130
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 65.599
Datasheet
Direct
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
In Stock: 340
KYOCERA AVX
TDK
TDK
0.47 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
cut-tape-render
C0603C474M8RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C474M8RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C474M8RACTU
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C474M8RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)