C0402C104K4RAC3083 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
cut-tape-render
C0402C104K4RAC3083
DigiKey Part Number
399-C0402C104K4RAC3083TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C104K4RAC3083
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)