G125-22496F3-02-08-02
DigiKey Part Number
952-G125-22496F3-02-08-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-22496F3-02-08-02
Description
8+4 POS. FEMALE CABLE HOUSING, S
Detailed Description
12 (8 + 4 Power) Rectangular Connectors - Housings Receptacle Green
EDA/CAD Models
G125-22496F3-02-08-02 Models
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.049" (1.25mm)
Series
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Bulk
Fastening Type
Threaded
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C