RER175-42/14/2TDMLPU
DigiKey Part Number
381-2779-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER175-42/14/2TDMLPU
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 175mm Dia Ball 353.0 CFM (9.88m³/min) 4 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Power (Watts)
48 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Approval Agency
UL
Width
69.00mm
Weight
1.7 lbs (771.1 g)
Air Flow
353.0 CFM (9.88m³/min)
Voltage Range
16 ~ 30VDC