9TG24P0G01
DigiKey Part Number
1688-1796-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9TG24P0G01
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 175mm Dia Ball 494.7 CFM (13.85m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9TG24P0G01 Models
Category
Noise
73.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
93.6 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Weight
1.7 lbs (771.1 g)
Width
69.00mm
Current Rating (Amps)
3.9A
Air Flow
494.7 CFM (13.85m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
3.550 in H2O (885.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C