RER175-42/14/2TDMP
DigiKey Part Number
RER175-42/14/2TDMP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RER175-42/14/2TDMP
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 175mm Dia Ball 509.0 CFM (14.25m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Power (Watts)
110 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Weight
1.7 lbs (780.0 g)
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Voltage Range
16 ~ 36VDC
Width
69.00mm
Material - Blade
Plastic, Fiberglass Reinforced
Air Flow
509.0 CFM (14.25m³/min)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C