DR1050-6R8-R
DigiKey Part Number
283-DR1050-6R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR1050-6R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR1050-6R8-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1050-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 5.45A 16.5 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.45 A 16.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
DR1050-6R8-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.8A
DC Resistance (DCR)
16.5mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)