CDRH105RNP-6R8NC
DigiKey Part Number
308-1927-2-ND - Tape & Reel (TR)
308-1927-1-ND - Cut Tape (CT)
308-1927-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRH105RNP-6R8NC
Description
FIXED IND 6.8UH 5.4A 18 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 5.4 A 18mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDRH105RNP-6R8NC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
18mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)