SRU1048-6R8Y
DigiKey Part Number
118-SRU1048-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRU1048-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRU1048-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1048-6R8Y
Description
FIXED IND 6.8UH 4.8A 13.6 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.8 A 13.6mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU1048-6R8Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
13.6mOhm
Series
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
4.1A