DB17W2PA00LF_view2.jpg
DB17W2PA00LF
DigiKey Part Number
DB17W2PA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB17W2PA00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS SOLDER CUP
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DB17W2PA00LF Models
Termination
Solder Cup
Contact Finish
Gold-Palladium
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C