DBV17W2S700G30LF
DigiKey Part Number
DBV17W2S700G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBV17W2S700G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DBV17W2S700G30LF Models
Category
Termination
Solder
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Mounting Type
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C