DB17W2S500G30LF
DigiKey Part Number
DB17W2S500G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB17W2S500G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DB17W2S500G30LF Models
Termination
Solder
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C