L717SDDH50PC309
L717SDDH50PC309
L717SDDH50PC309
DigiKey Part Number
L717SDDH50PC309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717SDDH50PC309
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
250V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C