RP0402BRD0749R9L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 1.407
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
TE Connectivity
49.9 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RP0402BRD0749R9L
DigiKey Part Number
13-RP0402BRD0749R9LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RP0402BRD0749R9LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RP0402BRD0749R9LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0402BRD0749R9L
Description
RES 49.9 OHM 0.1% 1/16W 0402
Detailed Description
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)