CS0805KKX7R8BB225
DigiKey Part Number
13-CS0805KKX7R8BB225TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CS0805KKX7R8BB225CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CS0805KKX7R8BB225DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS0805KKX7R8BB225
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)