AC0603KRX7R6BB224
DigiKey Part Number
311-3103-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3103-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3103-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603KRX7R6BB224
Description
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603
Detailed Description
0.22 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0603KRX7R6BB224 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)