BTA316X-600C/L03Q is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
TRIAC Standard 600 V 16 A Through Hole TO-220F
BTA316X-600C/L03Q
DigiKey Part Number
BTA316X-600C/L03Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA316X-600C/L03Q
Description
TRIAC 600V 16A TO220F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab, Formed Leads
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
140A, 150A