151053YS04500
DigiKey Part Number
732-5022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151053YS04500
Description
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.1V Radial
EDA/CAD Models
151053YS04500 Models
Category
Lens Size
5.00mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Current - Test
20mA
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
592nm
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
8.85mm