151053BS04500
DigiKey Part Number
732-5019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151053BS04500
Description
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 465nm LED Indication - Discrete 2.7V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
151053BS04500 Models
Category
Lens Size
5.00mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Bulk
Viewing Angle
45°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
461nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
Radial
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
8.85mm