VJ1812A183FXAAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
0.018 µF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric)
VJ1812A183FXAAR
DigiKey Part Number
VJ1812A183FXAAR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1812A183FXAAR
Description
CAP CER 0.018UF 50V C0G/NP0 1812
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ1812A183FXAAR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.086" (2.18mm)