595D226X0020C2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 891
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Similar
In Stock: 434
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 2812 (7132 Metric) 380mOhm
595D226X0020C2T
DigiKey Part Number
595D226X0020C2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D226X0020C2T
Description
CAP TANT 22UF 20% 20V 2812
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D226X0020C2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
380mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2812 (7132 Metric)
Size / Dimension
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
20 V