173D686X9010Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
KEMET
KEMET
In Stock: 11
Similar
68 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V Axial
173D686X9010Y
DigiKey Part Number
173D686X9010Y-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D686X9010Y
Description
CAP TANT 68UF 10% 10V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D686X9010Y Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
Y
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V