173D686X9015Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
Upgrade
KEMET
In Stock: 11
Similar
In Stock: 49
68 µF Molded Tantalum Capacitors 15 V Axial
173D686X9015Y
DigiKey Part Number
173D686X9015Y-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D686X9015Y
Description
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D686X9015Y Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
Y
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
15 V