173D685X9006VWE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
KEMET
In Stock: 169
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 6 V Axial
173D685X9006VWE3
DigiKey Part Number
173D685X9006VWE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D685X9006VWE3
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D685X9006VWE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
V
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6 V