173D474X9050V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 1.563
Datasheet
Direct
KEMET
Similar
KEMET
In Stock: 80
0.47 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Axial
173D474X9050V
DigiKey Part Number
173D474X9050V-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D474X9050V
Description
CAP TANT 0.47UF 10% 50V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D474X9050V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
V
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V